• Facebook
  • Instagram
  • Youtube
  • Email
  • iTunes

Nový čas & miesto bohoslužieb

+

Prečo sú pre nás KMENE & domáce komunity dôležité?

Kategórie: Blog,Naše aktivity,Otázky & Odpovede

PREČO KMENE?
Pretože cirkev je RODINA a každý z vás je príliš vzácny a dôležitý na to, aby bol len niekde stratený v dave.  Nefungujeme spôsobom, že “však pastor to vyrieši…však pastor to nestíha…však pastor sa so mnou stretne.” Namiesto toho budujeme kultúru vzájomnej úcty & lásky, kde o sebe navzájom vieme a zaujímame sa o seba. Predstava pastora ako superhrdinu, ktorí “vyrieši moju manželskú krízu…” alebo “pôjde so mnou každý týždeň na kávu” nie je ani biblická a ani správna, pretože vedie človeka v spoločenstve k závislosti na jednom človeku a pastora vedie často k vyhoreniu:-( Rola pastora a ďalších vedúcich je zmocňovať ďalších pre dielo služby (Efežanom 4) a vytvárať zdravú štruktúru & kultúru vzájomnej starostlivosti, kde je o každú ovečku postarané:-)

Ak sa cítiš v Otcovom dome ako doma:-), ale ešte nemáš svoj kmeň, vyplň prosím tento stručný dotazník. 

Dole nájdeš odpovede na niektoré z otázok, ktoré sa nás ohľadom kmeňov pýtate:

Aký majú KMEŇE význam?
Kmene slúžia na:
– osobný rast & aktiváciu tvojich duchovných darov
– budovanie vzťahov
– zasahovanie hľadajúcich & evanjelizáciu
– spoločnú službu podľa pomazania

AKO DLHO BUDEME SPOLU V KMENI?
Víziou Otcovho domu je MULTIPLIKÁCIA. V rámci každého kmeňa (ak Pán dá) budú teda časom vznikať nové a nové MISIJNÉ KOMUNITY. (MS) Každá MS bude teda spolu po dobu 12-18 mesiacov na konci ktorých sa budeme opäť multiplikovať. MS bude kľúčové miesto, kde budeš môcť pozvať svojich susedov, kolegov, spolužiakov & hľadajúcich priateľov.

KDE SA BUDEME STRETÁVAŤ?
Veľa ľudí dnes musí prekonať kopu predsudkov, ak má prísť niekam “do cirkvi.” Dobrou správou však je, že TY SI CIRKEV. Ľudia prichádzajú “do cirkvi” vždy, keď sa  stretnú s tebou:-). Z praktickej stránky – málokto má problém prísť na návštevu k tebe domov, kde by mohol stretnúť tvojich ďalších priateľov. Málokto má problém prijať pozvanie na opekačku, alebo na výlet, kde budú (mimochodom) aj tvoji kamoši z Otcovho domu:-)…”A čo je to ten Otcov dom?” začnú sa postupne pýtať… “A kto sú títo ľudia… Prečo sú k nám takí milí…?” A zrazu ani nevieš ako a tvoji susedia & priatelia zažijú Božiu lásku skrze naše vzťahy a to, že prídu medzi nás do Otcovho domu bude už len ako ‘čerešnička na torte.’:-)

OTVORENÉ OBÝVAČKY
Každá rodina z nášho vodcovského tímu vám otvára nielen svoje srdcia, ale aj svoje domovy, kde sa budeme môcť spolu stretávať. Kreativite sa však medze nekladú a preto, ak  budeš mať lepší nápad, kde sa môžete stretnúť (v prírode, u vás doma, v rakúskych alpách u vás na chate:-)…v službe núdznym, atď…tak ho určite ponúkni:-)

Som vďačný Bohu za zborové budovy a verím, že Pán má aj pre Otcov dom svojim časom svoje miesto, ktoré bude slúžiť celému mestu! Ako by však cirkev fungovala, ak by nám naše budovy zobrali? Verím tomu, že potrebujeme vybudovať siete, ktoré dokážu “zachytiť ľudí” a postarať sa o nich, aj keby sme budovu nemali. V tom prípade bude naša budova skvelým bonusom, ale nie PODMIENKOU toho, aby cirkev fungovala a napredovala. Niečo podobné sa mimochodom stalo prvej cirkvi, keď bol v roku 70 nl. zničení chrám a cirkev sa začala stretávať po domoch a v chrámových nádvoriach. Bolo to paradoxn obdobie jej najväčšieho rastu, kedy rástla prioritne po domoch. A okrem toho…niektoré z najrýchlejšie rastúcich hnutí vo svete nefungujú vďaka veľkým budovám (čínska cirkev, Južná Amerika), ale vďaka zdravým štruktúram.
KEDY SA BUDEME STRETÁVAŤ?
V tejto fáze budú stretnutia kmeňov prebiehať podľa možností 2x/mesiac či už každú druhú nedeľu podvečer /alebo po dohode komunity v iný deň v týždni).
MOHOL BY SOM AJ JA ČASOM VIESŤ DOMÁCU MISIJNÚ KOMUNITU Otcovho domu?
Určite áno! Cieľom všetkého čo robíme je zmocňovať ľudí a budovať kvalitných vodcov, ktorí budujú ďalších vodcov. Priprav sa na to, že ako syn & dcéra Otcovho domu budeš neustále vyzývaný & hádzaný do vody. Nechceme, aby si spohodlnel. Chceme, aby si neustále rástol, bol človekom vplyvu a bol aktivovaný v daroch & povolaní, ktoré ti Ježiš dal. Ak by si rád videl takúto Misijnú komunitu Otcovho domu vo svojom okolí, tak mi napíš na vladozak@gmail.com a proces prípravy sa môže začať:-)
Ak máš v otázke Kmeňov & Misijných komunít OD akékoľvek otázky, tak mi prosím napíš.

za Otcov dom,

Vlado Žák

Autor:Vladimír Žák

Pridaj komentár